Przede wszystkim odnajdą się tu miłośnicy pięknych krajobrazów. Na terenie gminy Orzysz położonych jest bowiem ponad 20 jezior.
Odwiedzając tę gminę województwa warmińsko-mazurskiego z pewnością nie można nie zajrzeć do jej miasta stołecznego, jakim jest Orzysz. Mimo iż miejscowość ta nie jest wielka, ponieważ zamieszkuje ją jedynie blisko 6 tysięcy mieszkańców, to zabytków wartych odwiedzenia jest tu przynajmniej kilka.

Domy z XVIII wieku
Przeoczyć nie można lokalnego, wzniesionego w roku 1530, kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, o korpusie przykrytym dwuspadowym dachem oraz z ozdobioną półkolistymi podwójnymi blendami niewielką wieżą. Warte bliższej uwagi bez wątpienia są również dwa znajdujące się tu cmentarze: składający się z części alianckiej i niemieckiej cmentarz wojskowy z okresu pierwszej wojny światowej i cmentarz ewangelicki położony przy ul. 1-go Maja.

Do przeszłości przenosi nas również kilka lokalnych domów. Zwłaszcza tych znajdujących się przy ul. Ełckiej, które pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.

Gmina Orzysz pod względem turystycznym na sporo do zaoferowania turystom. Być może nie tyle, ile Olsztyn i okolice, ale z pewnością miłośnicy przyrody i historii nudzić się tu nie będą.

(Fot. Pixabay / CC0)