W Orzyszu znajduje się wiele bardzo ciekawych pomników. Pierwszym z nich jest rzeźba poświęcona Michałowi Kajce, działaczowi i poecie mazurskiemu. Kajka mieszkał we wsi Ogródek, która mieści się 15 km od Orzysza. W Ogródku jest również muzeum poświęcone jego pamięci. Michał Kajka umarł w 1940 roku w Orzyszu, a pomnik na jego cześć stanął w 1986 roku, w samym centrum miasta. Upamiętniał również 90. rocznicę utworzenia Mazurskiego Ruchu Ludowego.

Pomnik internowanych
Drugim interesującym zabytkiem jest Pomnik internowanych w 1920 roku. Wtedy Niemcy internowali 1600 Polaków oraz uchodźców podczas wojny polsko-bolszewickiej. W celu upamiętnienia tych wydarzeń w Dniu Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2010 roku, powstał pomnik. Podczas świąt państwowych składane są tu kwiaty i wieńce. Pomnik trochę podzielił mieszkańców Orzysza: jedni uważają uchodźców za bohaterów, a inni za uciekinierów z pola walki.

W Orzyszu znajduje się również rzeźba Jana Pawła II, stojąca przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Upamiętnia wizytę w Diecezji Ełckiej Jana Pawła II w dniach 8-10 czerwca 1999 roku.

Pomniki upamiętniają ważne wydarzenia i ludzi, ale również stanowią czasami dzieła sztuki, dlatego warto wybrać się w Orzyszu na spacer szlakiem pomników. Zaletą takiego spaceru jest to, że można się na niego wybrać niezależnie od pory roku i nic nas on nie kosztuje. To również dobra okazja do zapoznania się z historią tego miasta.

(Fot. Peakpx / CC0)